Co kupić?

Poniżej przedstawiamy kilka porad i wskazówek dotyczących zakupu wózka widłowego. Omówimy elementy, na które należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni wózek, spełniający nasze oczekiwania.

1. Nowe wózki widłowe czy używane wózki widłowe?

Problem, czy wybrać nowy wózek czy używany, wbrew pozorom nie jest łatwy do rozstrzygnięcia.  Główną kwestią jest kwota, jaką pragniemy przeznaczyć na zakup wózka. Jeżeli dysponujemy sumą do 30 tys. złotych,  to praktycznie  nie mamy wyboru i musimy wybierać tylko w wózkach używanych. Natomiast jeżeli chcemy przeznaczyć większą kwotę  pieniędzy  na zakup, to możemy wybierać  pomiędzy wózkami używanymi a nowymi. Jednak w tym momencie nasuwa się pytanie czy wybrać nowy wózek widłowy, ale znacznie  niższej klasy (np. wyprodukowany w Chinach), na którego otrzymamy oczywiście pełną gwarancję nawet do 3 lat, czy ewentualnie wybrać wózek widłowy używany, za to znanej marki, który mimo używalności, ale dzięki swojej niezawodności i żywotności, posłuży nam jeszcze sporo lat.

Wózki widłowe znanych marek takie jak Linde czy Still są uważane za jedne z najlepszych. Ich niska awaryjność zapewnia ciągłość pracy. Niestety oprócz ich wielu zalet, posiadają jedną znaczącą wadę – serwis pogwarancyjny jest dość drogi. Natomiast tańsze  chińskie wózki widłowe zapewniają nam niskie koszty eksploatacji, lecz niestety ergonomia, a co za tym idzie wydajność pracy takim wózkiem jest mniejsza.

2.  Udźwig wózka widłowego.

Udźwig wózka jest jednym z podstawowych parametrów, jakie rozpartujemy przy zakupie wózka widłowego. Tutaj należy pamiętać, że udźwig nominalny podany przez producenta,  jest prawdziwy tylko  w określonych warunkach.  Najczęściej przy założeniu, że środek ciężkości podnoszonego ładunku wynosi 600 mm, a towar podnosimy na nie więcej niż 3 metry (wartości te są podawane przez każdego producenta i mogą się nawet znacząco różnić o tych podanych w przykładzie).  Jeśli podWykres udźwigu wózka widłowegonosimy towar na znaczne wysokości lub mamy ładunek niewymiarowy, może się okazać, że wózek widłowy np. 3-tonowy może podnieść 1 tonę naszego ładunku.  Innym aspektem, powodującym spadek udźwigu jest zamontowany dodatkowo osprzęt wózka widłowego (np. przesuw boczny, chwytak, itp.). Taki osprzęt z reguły oddala środek ciężkości ładunku, a poza tym sam w sobie może dużo ważyć.

Przed zakupem pamiętajmy, aby  zapoznać się z wykresem spadku udźwigu danego wózka widłowego.

3.  Jaki rodzaj masztu wybrać?

Oprócz określenia, na jaką wysokość będziemy chcieli podnosić nasze ładunki, ważny jest wybrór rodzaju masztu.

Do wyboru mamy:

– simplex (pojedyńcza rama, w której porusza się karetka wózka)

-duplex (podwójna rama, jedna część masztu wysuwa się z drugiej)

-triplex (maszt składa się z 3 części)

 4. Opony pełne superelastyczne czy pneumatyczne?

Opony pełne superelastyczne mają znacznie dłuższą żywotność niż opony pneumatyczne. Nie są narażone na przebicia, co zmniejsza ryzyko nieplanowanego przestoju wózka widłowego.  Przeznaczone są raczej do użytkowania na równym terenie.

Opony pneumatyczne charakteryzują się znacznie lepszym stopniem amortyzacji, dzięki temu żywotność belki skrętnej (końcówek drążków, łączników, łożysk, itp.) jest zdecydowanie dłuższa.

Cena opon pneumatycznych do wózka widłowego jest blisko dwukrotnie mniejsza niż cena opon superelastycznych.

5. Wózek widłowy elektryczny, diesla czy LPG?

Wózek elektryczny przystosowany jest do pracy w pomieszczeniach, halach, magazynach. W związku z brakiem emisji spalin jest bezpieczny dla  osób przebywających w bezpośrednim otoczeniu pracy wózka. Ograniczeniem takiego wózka jest bateria trakcyjna, która po rozładowaniu wymaga kilkugodzinnego ładowania.  Wymagane jest zapewnienie specjalnego stanowisko do ładowania baterii.

Wózek diesla jest stosowany na otwartych przestrzeniach.  Ze względu na trujące spaliny nie można go użytkować w pomieszczeniach zamkniętych.

Wózek widłowy z instalacją LPG na dzień dzisiejszy może być używany w zamkniętych pomieszczeniach. Także stanowi dobrą alternatywę dla osób, które chcą użytkować wózek zarówno na powietrzu jak i w strefach zamkniętych.